TS2-University

9. dubna 2008 v 21:22 | lenushiq |  ♥TS2-datadisky♥
Vůbec nepochybuji o tom, že jste všichni dobře zaznamenali vypuštění prvního datadisku k nové řadě série The Sims (recenze). Tento přídavek, jehož podtitul zcela jasně říká, o čem to tentokrát je, byl na našich stránkách zmíněn mnohokrát a teď je jisté, že ne nadarmo. Co vám budu povídat, patříte-li mezi skalní příznivce těchto her a vlastníte-li již základní The Sims , Univerzita by ve vaší sbírce určitě neměla chybět. Už podle mých poznatků, které se vám nyní pokusím zprostředkovat v této detailní recenzi.

•Hurá na univerzitu
S datadiskem Univerzita se před vámi rozprostře celá spousta nových možností, o novinkách ve stavebním módu a v módu nakupování ani nemluvě. První věc, která vás po nainstalování a spuštění hry praští do očí, je okénko upozorňující na to, že nyní můžete k danému sousedství přidělit univerzitu, kterou bude všechna mládež z oblasti v případě zájmu navštěvovat. Předpřipraveny jsou tři, pro každé základní sousedství jedna. Samozřejmě ale nechybí možnost vytváření dalších, tak jako si můžete navrhnout i vlastní sousedství.

Poté, co provedete výběr, máte více možností, jak pokračovat ve hře (anebo začít). Přemůže-li vás zvědavost, tak jako mě, nejspíš se hned rozhodnete pro navštívení vysoké školy. Ta je přístupná přes tlačítko v levém horním rohu obrazovky, kde se lze přepnout i do hlavního menu, případně pak vrátit do sousedství. To, co následuje, vám bude více než povědomé. Před vámi se objeví v podstatě něco podobného, jako v sousedství. Je to univerzitní městečko se spoustou budov, z nichž některé tvoří koleje (různé velikosti a s různou kapacitou), apartmány či domky k pronajmutí. Nechybí ale ani nejrůznější centra zábavy, oddechu, sportu a vzdělávání.

Stejně jako v sousedství i ve vysoké škole si můžete vybrat buď z několika předpřipravených studentů (jedinců či skupin), anebo si vytvořit úplně novou postavičku/y. Jediné omezení zde tvoří věk. Těžko byste proto vytvářeli batole, anebo staříka. Vyřádit se zato můžete na vzhledu. K dispozici je celá škála různých nových oblečků a účesů různých více či méně šílených stylů.

•Spojování domácností
Ještě jednu možnost ale vysoká škola skýtá, a to možnost přestěhovat sem děti adekvátního věku ze sousedství, aniž byste to museli zařizovat přímo z jejich rodin. Tady je třeba upozornit na jednu z mnoha novinek, která se týká potažmo i původní hry (v sousedství). Univerzita vám totiž nově umožní různě pospojovávat domácnosti, které čítají méně než osm členů. Slovem "domácnost" se zde myslí rodiny, jednotlivci, spolubydlící.

V souvislosti s výše uvedenou funkcí přestěhovat simíky na školu to například znamená, že můžete z až osmi dětí z různých rodin vytvořit jednu domácnost, přičemž se tak tyto mj. podělí o náklady na bydlení. To může být výhodné při pořizování samostatného bydlení, které je finančně náročnější než koleje. Spojení domácnosti ale využijete i při návratu do sousedství, kdy se můžete rozhodnout, zda simíka (ať už školu dokončil či nikoliv) vrátíte zpět do jeho rodiny, nastěhujete k někomu jinému, anebo mu najdete samostatné bydlení.

•Bydlení
Variant ubytování na škole je více. Kolej je nejspíš nejlevnější a v jistém smyslu i nejsnazší, neboť zde bývá k dispozici jídelna s obsluhou, takže se nemusíte starat o vaření. Pořád se tu navíc něco děje. Specifikum pobytu na koleji spočívá v tom, že máte přehled o všech místnostech a prostorech, které patří vámi ovládaným simíkům, anebo jsou veřejné, zatímco pokoje ostatních studentů jsou pro vás skryté, dokud vás některý z kamarádů nepozve po zaklepání dovnitř. Vy si ten svůj kutloch zaberete nejlépe hned po příjezdu na kolej (označen bude vaší fotografií). Lze jej i zamknout, aby vás třeba nikdo nerušil, když se snažíte vyspat na zkoušku. Mimochodem, tyto budovy nelze přestavovat ve stavebním módu. Ani je nemůžete vytvořit úplně od základů.

Kdykoliv vás ovšem přestane život na vaší koleji bavit, můžete se přestěhovat jinam, a to na jinou kolej, do soukromého domu či do Řeckého domu. Bydlení v soukromí však vyžaduje naditou peněženku, případně dost dobrých, nejlépe movitých přátel. Přestěhování se do Řeckého domu také není nic jednoduchého. Jde o spolky (chlapecké či dívčí), které mezi sebe nepustí jen tak každého. Povolení je třeba si vyžádat (můžete tam zavolat, anebo se zeptat některého jeho člena, pokud ho znáte) a následně osazenstvo přesvědčit, že s vámi to rozhodně vyhraje.

Řecký dům můžete mimochodem založit i sami, pokud bydlíte se svou partou v nějakém domku a zažádáte o zvláštní výsady. Každá univerzita má mimoto ještě nějaký tajný spolek. Je tak tajný, že na mapě ho nenajdete a dostat se do něj můžete jen, znáte-li ty správné lidi. Podobných překvapení ale naleznete v Univerzitě více.

•Předpoklady je buď třeba mít, anebo tvrdě dřít
Tím jsme ale mírně předběhli. Vraťme se tedy na začátek, k vytvoření nového studenta. Takovéto zahájení hry má jednu malou nevýhodu. Vámi vytvořená postavička si neprošla předchozími stádii vývoje a nemá tudíž ani rozvinuté žádné schopnosti. Možná si řeknete, no a? Jenže, ony jsou takové schopnosti potřeba ke studiu a jeho zdárnému dokončení. Je to velmi podobný systém jako u zaměstnání - každého dalšího povýšení můžete dosáhnout jen, když splníte určené podmínky.

U studia je k dispozici navíc ještě jeden ukazatel (prospěch), který se vyplňuje podle toho, jestli jste dosáhli kýžených schopností a zda máte napsanou semestrální práci, jak hodně jste pracovali na úkolech či navštěvovali přednášky. Ty trvají 2 až 3 hodiny, ale nejsou vyloženě povinné, jenže jejich návštěva bývá součástí simíkových přání a je to výhodné i z hlediska naplnění onoho ukazatele.

Prospěch se dá také zlepšit prováděním výzkumu (nejlépe kolektivního - přizvete kolik chcete simíků). Lze se také nechat doučovat od nějakého profesora, se kterým se seznámíte během přednášek. Pro postup do dalšího ročníku stačí, aby byl naplněn do poloviny, ale čím horší prospěch, tím méně získáte na konci každého semestru peněz ze stipendia. Výsledky ve škole může ovlivnit i nálada.

Není tedy od věci vypiplat si simíka "budoucího studenta" už od kolíbky v nějaké rodince a věnovat se jeho zdárnému rozvoji až do fáze teenagera. Jakmile se totiž simík promění v teenagera, můžete ho vyslat na univerzitu. A to kdykoliv během tohoto životního stádia. Když ho přihlásíte hned po proměně, studentská fáze nahradí zcela fázi pubertální (přestěhování na školu je doprovázeno pěkným filmečkem, v jehož rámci se puberťák promění v mladého dospělého) a simík bude muset věci jako první polibek, prožít až na univerzitě. To je ovšem detail.

V každém případě bude mít takový simík oproti nově vytvořenému určitý "náskok", což znamená, že pak můžete více času věnovat zábavnějším věcem, než je učení. Kromě toho má takový už odmalička cepovaný simík větší šanci na získání jednoho nebo více zvláštních stipendií, která zajišťují v případě výborného prospěchu pravidelný a ne malý přísun peněz. Nicméně, s pílí (trénování různých činností, brigády) a odříkáním (méně zábavy) ale můžete vše s přehledem dohnat i s novou "neposkvrněnou" postavičkou.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama